Pokój dziecięcy

Pierwszy pokoik Twojego dziecka powinien być przytulny, pełen zabawy i tchnąć spokojem. Piękne tapety, miłe dla oka barwy i inspirujące elementy wystroju wnętrza przeznaczonego dla TwDowiedz się więcejojego maluszka – to tylko niektóre z naszych porad, które ułatwią Ci przygotowanie pokoju dla najmłodszego członka rodziny. Dzidziuś niedługo przyjdzie na świat. W międzyczasie skorzystaj z okazji i zajmij się dekoracją pokoju niemowlęcego. Przyjrzyj się różnym kolorom, wzorom tapet, elementom wystroju wnętrz i innym produktom dla dzieci. Dobrze jest zacząć od zastanowienia się, do czego będzie służył ten pokój. Czy powinno znajdować się w nim łóżeczko? Fotel do czytania? Stół do przewijania? A może kierujesz się tym, by wnętrze stało się ładne i przytulne? Zaleta pokoju dla najmłodszych jest następująca: możesz osobiście podjąć wszystkie decyzje, ponieważ Twoje dziecko nie będzie jeszcze wyrażało żadnych opinii. Jeśli jednak nie chcesz zbyt dużo zmieniać, a jednocześnie bierzesz pod uwagę, że dziecko będzie rosło, ważny jest dobór takich mebli, tapet i innych elementów wyposażenia, by mogły wystarczyć na dłużej. Warto też pamiętać, że łatwiej je też odświeżyć niż wymienić na nowe rzeczy.

Propozycje tapet do pokoju niemowlęcego

Tapety w kolorach pastelowych, zabawne wzory lub desenie pełniące rolę edukacyjną – takie jak tapeta A Bugs World – Pink studia projektowego Sne design lub wzór ABCedarian autorstwa projektantów ze studia Team Hawaii. W pokoju dla niemowlaka masz wolną rękę, ale nie zapomnij, że i Ty, i Twój maluch będziecie tam prawdopodobnie spędzać dużo czasu – nawet jeśli dzidziuś będzie spał w innym pokoju. Dlatego ważne jest, by tapety wraz z innymi elementami tworzyły pozytywną i harmonijną atmosferę. Zacznij od kolorów, które lubisz, a następnie zastanów się, czy przypadną Ci do gustu tapety, na których wiele się dzieje i na których niemal codziennie można wypatrzyć nowe szczegóły. Jeżeli natomiast wolisz stylowe tapety w stonowanych barwach, może spodoba Ci się na przykład tapeta Chester – Grey studia projektowego Acne JR lub Rain Sky autorstwa Andreasa Engesvika. W pokoju niemowlęcym możesz pokryć tapetą nie tylko ściany. Tapeta może się dobrze sprawdzić na drzwiach, części ściany lub na suficie. Nasze tapety z wzorami Solar System i Reflection Nebula idealnie nadają się do umieszczenia na suficie. Możesz także połączyć farbę z tapetą lub wybrać dwa ulubione wzory, które będą do siebie pasować. Wybierz na przykład tapetę, na której wiele się dzieje i ustal jeden z kolorów, który pojawi się na drugiej tapecie w nieco spokojniejszy deseń. Myśląc o najmłodszych dzieciach przy wyborze tapety, nie musisz skupiać się jedynie na wzorach dla dzieci. Tapety do pokoju niemowlęcego mogą być ozdobione na przykład powtarzającymi się wzorami lub klasycznymi motywami. Mogą też przedstawiać kojące lasy albo pełne szczegółów kształty. Takimi propozycjami są tapeta Cosmic Abstraction autorstwa Cecilii Carlstedt, Confetti projektantek ze studia By May lub wzór Marble 2.0 Nude stworzony przez Lilesadi.

Elementy wyposażenia wnętrz i porady dekoratorskie

Zaczynając zakupy wyposażenia pokoju niemowlęcego, pamiętaj przede wszystkim o jednym: wszyscy, zarówno dzieci, jak i dorośli powinni dobrze się tam czuć. Pokoju wcale nie trzeba wypełniać zbyt wieloma rzeczami – wręcz przeciwnie. Maluszek będzie potrzebował dużo miejsca na podłodze, gdy zacznie raczkować lub gdy będzie leżeć na macie edukacyjnej i gaworzyć. Najlepiej wyposażyć się przede wszystkim w przytulnie wyglądającą matę do zabawy i karuzelę do powieszenia nad stołem do przewijania. Warto też postawić na odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie takich rzeczy jak gryzaki i miękkie klocki. Dzięki temu wieczorne sprzątanie stanie się łatwiejsze. Jeśli dziecko będzie spało w tym pokoju, można zastanowić się nad nastrojowym oświetleniem, umieszczoną nad łóżkiem karuzelą z pozytywką oraz wygodnym miejscem przy łóżeczku, na którym osoba dorosła będzie mogła usiąść.

Jak umeblować pokój dla najmłodszych?

Jak już wspomnieliśmy, bardzo ważna jest odpowiednio duża ilość miejsca na podłodze w pokoju. W większości pokojów dla niemowląt nie ma zbyt wielu mebli, są one jednak dobrze dobrane. Na tej podstawie zebraliśmy najprzydatniejsze wskazówki dotyczące właściwego umeblowania takiego pokoju: Nad łóżeczkiem nie umieszczaj ciężkich przedmiotów, takich jak na przykład półki czy lampa. Dziecko może je odebrać jako zagrożenie. Jeśli to możliwe, nie ustawiaj łóżeczka głową pod oknem. Działa to na dziecko rozpraszająco – i to w chwili, gdy powinno usypiać. Ustawienie łóżka głową przy ścianie wzmacnia natomiast poczucie bezpieczeństwa. Przygotuj odpowiednią ilość miejsca na przechowywanie. Pamiętaj także, że umieszczone w tym pokoju komody i regały należy przykręcić do ścian. Dzięki temu nie ma niebezpieczeństwa, że mebel przewróci się, gdy dziecko zacznie już wstawać. Umieść elementy wyposażenia służące do przechowywania w takich miejscach, aby dziecko samo mogło się dostać do ulubionych zabawek. Gdy maluch raczkuje po podłodze, można mu przygotować przeszkody: niewielkie wzniesienia lub ładnie prezentujące się szuflady. Dzięki temu część zabawy może polegać na znalezieniu którejś z kolorowych zabawek.

Dobre oświetlenie pokoju dla niemowlęcia

W tym pomieszczeniu oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów. Wszystko oczywiście zależy od tego, co będziecie w nim robić. Jeśli znajdzie się w nim stół do przewijania, ważne jest oświetlenie sufitowe. Jeżeli natomiast będzie to pokój służący do zabaw i emanujący przytulną atmosferą, nie może się obejść bez nastrojowego oświetlenia. Powieś lampę na suficie (najlepiej z funkcją przyciemniania), dodaj kilka sznurów świetlnych, aby stworzyć przytulną atmosferę. Przygotuj też lampkę nocną lub stołową, którą można włączyć na noc, jeśli maluch woli mieć wtedy nieco światła. Również dorośli na tym skorzystają, wślizgując się w nocy do pokoju, by sprawdzić, czy dziecko smacznie śpi.

„Zrób to sam” – z tapetą i bez niej

Wiele rzeczy w pokoju dla niemowlaka można przygotować własnoręcznie. Jeśli jesteś kimś w rodzaju „złotej rączki”, możesz zająć się stolarką i przygotować niepowtarzalne półki na obrazy, pojemniki do przechowywania potrzebnych rzeczy, a nawet meble. Jeżeli wolisz się zająć mniej złożonymi projektami, możesz wykorzystać tapetę i stworzyć z niej ozdobne proporczyki, karuzelę do powieszenia nad łóżeczkiem, zasłony z motywem gwiazd, kul lub piórek albo nawet balonów. Wykorzystaj resztki tapety lub jej próbki – gwarantujemy i dobrą zabawę, i wspaniały rezultat. Aby uzyskać więcej porad, odwiedź naszego bloga. Znajdziesz tam kreatywne wskazówki dotyczące tapet.
Informacje o produktach
  • Wyświetlanie 1 z 1 liczby stron