Zrób plisowany abażur do pokoju dziecięcego

Łatwo jest wykonać spersonalizowany abażur. Dysponując kawałkiem pięknej tapety i starym abażurem kupionym na pchlim targu możesz spróbować. Dobierz tapetę do tej, którą masz na ścianie lub wybierz ulubiony motyw. Istnieje wiele możliwości.

Wykonaj plisowany abażur z tapety

 

Stopień trudności 

Średni

Czas realizacji

45-60 min

Potrzebujesz:

  • Lampę ze stelażem abażuru
  • Tapetę w odpowiednim rozmiarze
  • Linijkę
  • Kostki introligatorskie (można również wykorzystać trzonki np. łyżek lub widelców)
  • Nóż z chowanym ostrzem lub skalpel
  • Matę do cięcia lub inną podkładką do cięcia
  • Dziurkacz
  • Dwustronną taśmę klejącą
  • Może być również potrzebny pistolet do klejenia lub inny rodzaj kleju
  • Wstążkę lub sznurek jako dekorację

Zrób tak:

Zacznij od zmierzenia wysokości stelaża, dodając margines zarówno do brzegu górnego, jak i dolnego stelaża, wielkość marginesu zależy od gustu. Ja dodałam około 1 cm więcej zarówno u góry, jak i na dole. Zmierz również obwód stelaża i dodaj do pomiaru odpowiednio więcej, ponieważ zrobimy plisowany klosz, więc potrzebny będzie dłuższy kawałek tapety. Jeśli zamierzasz zrobić abażur w kształcie stożka, będziesz potrzebować jeszcze trochę więcej niż w przypadku cylindrycznego, jak ja tutaj. Wypróbuj różne możliwości. 

Tapeta Photowall ma szerokość 45 cm, a jeśli obwód lampy jest większy, trzeba będzie sklejać. Wystarczy wyciąć kolejny taki sam kawałek, jak poprzedni i skleić je dwustronną taśmą klejącą.

Następnie złóż tapetę wzdłuż linii w harmonijkę. Aby uzyskać naprawdę ostre zgięcia, pociągnij wzdłuż zagięcia kostką introligatorską lub grzbietem widelca/łyżki. Im dokładniejszy jesteś podczas zaginania, tym ładniejszy będzie efekt. 

Za pomocą dziurkacza zrób otwory we wszystkich fałdach wewnętrznych. W ten sposób niejako powstaną dziurki, w co drugim fałdzie. Zrób otwory trochę mniejsze niż średnica druta stelaża, dzięki czemu, jak gdyby zamocujesz na nim abażur (tapetę). Upewnij się, że wszystkie otwory znajdują się w tej samej odległości od krawędzi, w przeciwnym razie abażur będzie się przekrzywiał. Zrób to samo na dolnej krawędzi i pamiętaj, aby otwory znajdowały się na odpowiedniej wysokości.

Przymocuj abażur do stelaża i w razie potrzeby sklej klejem lub pistoletem klejowym, aby zamocowanie było pewniejsze. Jeśli chcesz, możesz również zrobić otwory wokół abażuru i nawlec sznurek lub wstążkę, aby uzyskać dodatkową dekorację.

Plisowany klosz wykonany z tapety Whimsical Pink

Możesz wykonać różne warianty abażurów w zależności od posiadanego stelaża. I oczywiście możesz również wykonać abażury bez zagięć. Wypróbuj różne możliwości i dostosuj abażur do swoich oczekiwań. 

Plisowany abażur wykonany z tapety Brokiga party 3

Pamiętaj, aby używać źródeł światła, które nie nagrzewają się zbyt mocno. Lampy LED będą odpowiednie, ponieważ nie nagrzewają się. 

Tapety, które pojawiają się w poście to: Brokiga party 3, Whimsical Pink i Sonja Pink  

Anna María Larsson jest twórczynią, inspiratorką i profesjonalistką z branży DIY. Zdecydowanie wierzy, że każdy jest kreatywny i potrafi tworzyć, wymaga tylko niewielkiego szkolenia. Pojawia się regularnie w telewizji, prowadzi warsztaty i prelekcje. Tym, co tworzy i czym się inspiruje dzieli się na blogu i na koncie na Instagramie @dnilva.

Szybka dostawa

Zamówienia wysyłamy w ciągu 1–4 dni, a dostawa zawsze jest darmowa. Klej do tapet w zestawie.

100% gwarancji

Pragniemy, aby wszyscy nasi klienci byli zadowoleni. Jeśli zamówiony produkt nie spełni Twoich oczekiwań, oferujemy możliwość dokonania zwrotu w ciągu 30 dni.