Który gatunek tapet będzie dla Ciebie najlepszy? Anna Maria pomoże Ci dokonać właściwego wyboru

Co się stanie, jeśli zachlapiesz tapetę płynem lub jedzeniem? Czy tapeta wytrzyma otarcia lub użycie jej przez dziecko, jako toru samochodowego? Czy można użyć pozostałej tapety jako półproduktu do rękodzieła? Jaka jest różnica między produktem w jakości standard a premium? Oto kilka pytań, z którymi musiałam się zmierzyć podczas tego niesamowitego testu tapet, któremu poddałam tapety Photowall. Obie tapety są odporne na zużycie, ścieranie i są przyjazne dla środowiska. Ale co się stanie, gdy zostaną poddane moim trudnym testom? Przyłącz się do testów i uzyskaj odpowiedzi na wszystkie pytania, a także kilka wskazówek i trików, które warto znać przed wyborem tapety.

Ile może tapeta znieść?

Tapeta może naprawdę zmienić pokój. Może sprawić, że będzie przytulny, może stworzyć ciepłą atmosferę lub spowodować, że pokój będzie stylowy i elegancki. Oprócz estetyki tapeta powinna oczywiście radzić sobie z różnymi obciążeniami, takimi jak wilgoć, światło słoneczne, plamy i wytrzymałość. Poddałam tapety różnym testom, dzięki czemu uzyskasz podpowiedzi i wskazówki przydatne przy wyborze tapety do konkretnego pokoju i projektu.

Próba ścieralności

Co będzie przetestowane?
W teście ścieralności chcemy sprawdzić, co się stanie, jeśli różnymi przedmiotami będziesz pocierać tapety. Zostaną jakieś ślady? Czy tapeta się odbarwi?

Jak przeprowadzono test?
Zawzięłam się i mocno pocierałam tapetę (Botany Banana i Brume — Cobolt) zarówno w wersji Standard, jak i Premium używając łyżki i drewnianego klocka.

Po lewej stronie tapeta Botany Banana w jakości Premium, bez widocznych rys. Po prawej Botany Banana w jakości Standard, tutaj powstały ślady po zadrapaniach.

Bardziej szczegółowy obraz zadrapań. Tutaj na tapecie Brume — Cobolt (standard).

Wynik:
Tapeta premium jest odporna na zarysowania i wytrzymuje otarcia bez utraty kolorów lub trwałych śladów.

Standardowa tapeta ma ślady zadrapań, a kiedy potarłam drewnianym klockiem, tapeta w tym miejscu uległa odbarwieniu. Łyżka pozostawiła bezbarwne rysy.

Wniosek:
Jeśli chcesz tapetować w pomieszczeniach, w których występuje ryzyko narażenia na otarcia i zadrapania, takich jak pokoje dziecięce, przedpokoje, kuchnie, pomieszczenia publiczne i restauracje, wybierz tapetę w jakości Premium.

Jak bardzo zachlapana lub zamoczona może być tapeta?

Tapety Photowall, zarówno standardowe, jak i premium, wykonane są z włókniny. Prostym wyjaśnieniem i różnicą w stosunku do klasycznej tapety jest to, że klasyczna tapeta jest wykonana z papieru, a nowoczesna tapeta, taka jak Photowall, jest wykonana z włókniny, która jest materiałem tekstylnym. Włóknina jest nieco grubsza i sztywniejsza niż zwykła taśma papierowa, co oznacza, że nie pęcznieje ani nie kurczy się, tak jak może to mieć miejsce w przypadku papieru. Oznacza to, że łatwiej jest tapetować i dopasowywać wzór za pomocą tapety z włókniny, a klej do tapetowania można umieścić bezpośrednio na ścianie. W tej próbie przetestujemy jak tapeta Photowall z włókniny reaguje na normalne zachlapanie jedzeniem.

Test na zamoczenie

Co będzie przetestowane?
Co się stanie, jeśli na ścianach powstaną na przykład plamy żywności?

Jak przeprowadzono test?
W teście zachlapania wylałam na tapetę jedzenie dla niemowląt i zupę jagodową, zostawiłam na kilka minut, a następnie wytarłam papierowymi ręcznikami oraz wilgotną szmatką z wodą.

Tapeta Fractal Chalcedony and Geode (standard) z plamami z jedzenia dla niemowląt i zupy z jagód. Osuszona papierowymi ręcznikami i wilgotną szmatką.

Tapeta Fractal Chalcedony and Geode (premium) z plamami z jedzenia dla niemowląt i zupy z jagód. Osuszona papierowymi ręcznikami i wilgotną szmatką.

Zachlapanie i szczegółowy widok tapety standard (po lewej) i premium (po prawej). Tapeta: Butterfly Poetry - Mustard and Silver.

Wynik:
Zupa z jagód pozostawiła wyraźne plamy na standardowej tapecie, a pokarm dla dzieci pozostawił lekko żółtawy kolor, mimo że starcie go było łatwiejsze.

Tapeta premium pozostała czysta, zarówno zupa z jagód, jak i kaszka dla dzieci bardzo łatwo dały się usunąć, nie pozostawiając śladu.

Wniosek:
Jeżeli zamierzasz tapetować w pokojach, w których może wystąpić zachlapanie żywnością i płynami, np. w kuchniach, przedpokojach, pokojach dziecięcych, miejscach publicznych, restauracjach itp. wybierz jakość Premium.

Ile refleksów odbija tapeta przy różnych światłach?

Kiedy zamierzasz tapetować pokój, musisz się zastanowić, jak chcesz, aby tapeta była eksponowana w pokoju. Duży wpływ na postrzeganie tapety ma odbicie światła. Czasami oczekujesz bardziej błyszczącego wrażenia, a czasem chcesz, aby kolory były bardziej matowe. Jeśli, na przykład, masz dużo światła dzięki wielu lub dużym oknom, dobrym pomysłem może być wybór tapety matowej, która stworzy spokojniejszy i gładszy wygląd, niż tapeta, na której widać wiele odbić światła. Bardziej błyszcząca tapeta może uwydatnić kolory i efekty, więc jeśli wybierzesz tapetę o błyszczącym i gładkim charakterze, takie odczucie może być wzmocnione.

Test refleksów i połysku

Co będzie przetestowane?
Jak eksponowana jest tapeta przy różnych światłach? Co odróżnia różne jakości?

Jak przeprowadzono test?
Testowałam tapety w świetle dziennym oraz w świetle bezpośrednim i pośrednim.

Kerstin Dark Standard (po lewej) i Premium (po prawej) od przodu w świetle dziennym.

Kerstin Dark Standard (po lewej) i Premium (po prawej) pod kątem w świetle dziennym. Wyraźna różnica między refleksami a połyskiem.

Kerstin Dark Standard (po lewej) i Premium (po prawej) bezpośrednie światło lampy.

Wynik:
W standardowej tapecie pojawią się refleksy i połysk, a w przypadku tapety premium, która ma bardziej matową powierzchnię, światło nie odbija się i nie powoduje błyszczących efektów świetlnych.

Wniosek:
Jeśli chcesz mieć matową powierzchnię, na której nie ma refleksów i efektu połysku na tapecie, wybierz tapety w gatunku premium. Gatunek premium lepiej nadaje się do robienia zdjęć, ponieważ nie odbija światła. Takie tapety są również najlepsze do wykorzystania jako podkład, jeśli chcesz tworzyć „flat-lays” (kompozycje płaskie) lub mieć fajny „back-drop” (efekty tła). W takim przypadku preferowana jest jakość premium. Jeśli blogujesz lub fotografujesz w domu, wybrałabym Premium. Na tapecie pojawia się równa i przyjemna matowa powierzchnia, która sprawia, że motyw jest widoczny ze wszystkich stron.

Tapeta o standardowej jakości ma nieco połyskliwą powierzchnię i może być dobrym wyborem, jeśli chcesz podkreślić i wzmocnić efekt, na przykład, złota, srebra lub miedzi. Tak jak w każdej z tych tapet: World Map Golden, Madame De Pompadour, Vintage Bronze Background, Marble with golden veins.

Czerń standardowej jakości jest nieco ciemniejsza, ponieważ jest trochę bardziej błyszcząca.

Czy tapeta wytrzyma środki czyszczące?

Test czyszczenia

Co będzie przetestowane?
Przetestowałam, jak tapeta toleruje środki czyszczące.

Jak przeprowadzono test?
W teście użyłam mydła i uniwersalnego środka do czyszczenia, którymi spryskałam bezpośrednio tapetę, a następnie osuszyłam szmatką.

Tapeta Brume-Cobolt wyczyszczona i przetarta mydłem i uniwersalnym środkiem czyszczącym (standardowa po lewej i premium po prawej stronie), bez zauważalnej różnicy w teście.

Wynik:
Obie tapety świetnie nadają się do czyszczenia za pomocą środków czyszczących. Standardowa tapeta wydaje się nieco bardziej nasiąkać wilgocią, ale szybko wysycha. Nie widać też widocznych zmian po czyszczeniu.

Wniosek: Obie tapety tolerują mycie środkami czyszczącymi i nie wykazują żadnych widocznych zmian.

Bonus — kreatywne sposoby spożytkowania resztek po tapetowaniu

Kiedy skończysz tapetowanie, może zostanie trochę tapety, z której można zrobić wiele fajnych rzeczy! Tu nie ma żadnych odpadów! Pomyśl o wytrzymałości, ponownym użyciu i majsterkowaniu! Możesz łatwo zrobić świetne proporczyki i girlandy, przycinając różne kształty geometryczne i klejąc, spinając lub zszywając na nitce, lub sznurku. Możesz stworzyć stylowe dekoracje stołowe pasujące do pokoju. Pomyśl o pierścieniach na serwetki, podkładkach pod talerze i szklanki lub dekoracyjnych wizytówkach na stół. Jeśli chcesz mieć stylowe pudełka do przechowywania, dobrze jest okleić tapetą stare pudełko na buty. Chcesz dać prezent? Opakuj paczkę resztkami tapety. Możesz też zrobić ładne detale do wnętrza, składając tapetę w różne formy. Zrobiłam test, aby zobaczyć, co można zrobić z tapet w technice składania.

Oto jak złożyć stylowy wachlarz z resztek tapety

Jak sprawdzają się różne gatunki tapet jako materiał rzemieślniczy? Na przykład, jak składać tapetę?

Tapeta Bramble Hill Vintage jako materiał do rękodzieła.

Tapety zostały złożone w wachlarz za pomocą kostki introligatorskiej. Kostka introligatorska jest płaskim narzędziem z zaokrągloną końcówką wykonaną z kości lub podobnego twardego materiału używanego do wykonywania prostych i równych fałd. Jeśli lubisz zajmować się rękodziełem i używać papieru/tapet, polecamy kostkę introligatorską do tworzenia zagięć. Dzięki niej łatwo i prosto ułożysz fałdy.

Tapeta Bramble Hill Vintage (Standard po lewej i Premium po prawej) złożona za pomocą kostki introligatorskiej. Ledwo widoczne różnice w fałdach.

Obie tapety są łatwe w obróbce, fałdy są ładne, a kolor jest w fałdach zachowany. Jest bardzo mała różnica między tapetami, ledwo widoczna dla oka. Ale jeśli przyjrzysz się bliżej, zobaczysz, że na tapecie premium fałdy są nieco bardziej miękkie.

Składanie tapet działa tak samo dobrze, niezależnie od wybranego materiału, więc zastanów się, czy chcesz uzyskać matową (premium) lub błyszczącą (standardową) powierzchnię i zdecyduj, którą z nich wybrać.

Moje podsumowanie  

Po przeprowadzeniu tych testów moja osobista opinia i wnioski są następujące: Obie tapety są dobrymi tapetami z ładnymi nadrukami i łatwo się z nimi pracuje. Gdybym miała tapetować pokój, prawdopodobnie w większości przypadków wybrałabym tapetę Premium, ponieważ wolę matową powierzchnię i możliwość usuwania plam po żywności oraz jej odporność na zarysowania.
Stwierdziłam, że w standardowej tapecie był nieco większy kontrast, a czarne elementy były na nich nieco ciemniejsze w porównaniu z tapetą premium.

Mam nadzieję, że ten test pomoże Ci wybrać odpowiednią jakość tapet do następnego projektu aranżacji wnętrz! Czy wiesz, że możesz zamówić próbki wszystkich tapet, aby poznać jakość i móc je porównać? Idealnie jest zabrać do domu fizyczną próbkę, by ją zobaczyć w warunkach domowych. Dzięki temu łatwiej jest zobaczyć, jak będzie wyglądać w świetle w pokoju, w którym zamierzasz jej użyć.

Wreszcie pojawia się lista kontrolna różnic w jakości różnych tapet.

Standard

● Włóknina
● Nie blaknie pod wpływem światła słonecznego
● Przyjazna dla środowiska
● Klej nakładany na ścianę
● Nie zawiera PCW
● Klasa ogniowa

Premium

● Włóknina
● Odporność na zarysowania
● Bardziej matowa powierzchnia (niż w standardowej)
● Bez refleksów
● Toleruje mycie środkami czyszczącymi
● Nie blaknie pod wpływem światła słonecznego
● Przyjazna dla środowiska
● Klej nakładany na ścianę
● Nie zawiera PCW
● Klasa ogniowa