Japandi: harmonijne połączenie japońskiej elegancji i skandynawskiego designu

Ponadczasowy. Minimalistyczny. Ciepły. Rustykalny. Jest wiele słów, które doskonale opisują ten gorący trend w aranżacji wnętrz, a każde z nich ma fundamentalny charakter dla tych, którzy decydują się na bardziej harmonijne podejście do wystroju domu. Japandi stanowi ekscytującą hybrydę łączącą dwa fantastyczne style, która pozwala pogodzić dążenie do perfekcji z chęcią bardziej zrównoważonego życia.

Niewykluczone, że to dziedzictwu historycznemu i kulturowemu zawdzięczamy ten intrygujący trend. Relacje między Danią a Japonią zostały nawiązane ponad 150 lat temu. To wtedy duńscy architekci i projektanci zaczęli spoglądać dalej w poszukiwaniu nowych inspiracji, a Japonia stała się dla nich największym i najważniejszym źródłem nowych trendów. Zainteresowanie okazało się obustronne, ponieważ Japończycy bardzo wcześnie przyswoili duńskie podejście do projektowania. Być może to dlatego, że oba te narody łączy umiłowanie i szacunek wobec rzemiosła i naturalnych materiałów. W przypadku „japandi” do głosu dochodzi zarówno japońska filozofia „wabi-sabi”, jak i duńska koncepcja „hygge”. Wspólnym mianownikiem tych podejść jest docenianie prostoty, a ta znajduje wyjątkowo wyraźne odzwierciedlenie w nowym nurcie japandi.

Zen Flow Light - DesignSalong

Naturalne kolory i kształty

Japandi to koncepcja doskonale wpisująca się w obecne czasy. Wielu postrzega ją jako reakcję na dominujący od dłuższego czasu konsumpcjonizm. Trend ten całkowicie dystansuje się od szaleństwa związanego z funkcjonującym równolegle i cieszącym się niezmierną popularnością antyminimalistycznym nurtem #cluttercore. Japandi oznacza uproszczoną przestrzeń, w której nacisk kładzie się na funkcjonalność i prostotę. Styl skandynawski charakteryzuje się jasną i subtelną kolorystyką, w której dominują neutralne odcienie oraz naturalne, surowe drewno. W przypadku japandi często stosowane są jednak bardziej rustykalne barwy i materiały. Wystarczy wyobrazić sobie ciemne drewno, czarne sylwetki oraz ciemne i nieco rozmyte kolory w połączeniu z nieco bardziej wyrazistymi skandynawskimi detalami. Można powiedzieć, że to klasyczny skandynawski styl, który został nieco naruszony dla mocniejszego efektu.

Przemyślane wybory

Kryzys klimatyczny, dążenia do zrównoważonego rozwoju oraz izolacja związana z pandemią COVID-19 sprawiły, że wiele osób na całym świecie zaczęło inaczej patrzeć na życie. Poszukujemy nowych sposobów życia i dokonujemy nowych, przemyślanych wyborów – zarówno w ważnych, jak i mniej istotnych kwestiach. Coraz częstszym podejściem jest życie w prostszy sposób, dbanie o większą bliskość i spokój oraz ograniczanie konsumpcji. Dotyczy to w pewnym stopniu sprzątania i tworzenia czystych powierzchni, jednak przede wszystkim chodzi o znalezienie miejsca na refleksję. Staramy się stworzyć przestrzeń, w której możemy swobodnie odetchnąć i odciąć się od wszystkich bodźców ze świata zewnętrznego. Powstają porady, które sugerują na przykład ustawienie fotela w kącie, tak by można go było odwrócić od reszty pomieszczenia, lub stworzenie sypialni całkowicie pozbawionej mebli (lub wyposażonej jedynie w stolik nocny). Takie posunięcia mogą wielu z nas wydawać się zbyt śmiałe. Na całe szczęście dostępne są tapety, obrazy i plakaty, dzięki którym można nadać pomieszczeniu bardziej miękki i osobisty wygląd bez obaw o to, że narusza się trendy!

Ginkgo Biloba Beige - Photowall

5 zasad inspirowanych koncepcją japandi na dobry początek:

  •  
  • Oczyść przestrzeń! Koniec z szumem informacyjnym i chaosem wizualnym. Stwórz warunki, które pozwolą Ci zarówno uprawiać jogę, jak i cieszyć się herbatą, aby zadbać o ciało i ducha. Może warto rozważyć medytację?
  • Znajdź spokój! Aby stworzyć spokojne gniazdko, do którego będziesz z przyjemnością wracać, zadbaj o skromny i harmonijny wystrój uzupełniony o elementy bliskie naturze. Wybierz powierzchnie przyjemne w dotyku, najlepiej piaskowane lub z patyną.
  • Twórz kontrasty! Zestaw czyste linie i surowy wystrój z niedoskonałością i naturalnymi materiałami. Idealnie sprawdzi się tu ceramika, rattan i wełna. 
  • Myśl długoterminowo! Musimy dokonywać mądrzejszych wyborów i żyć dłużej z tym, co nam one przynoszą. Stwórz coś naprawdę ponadczasowego i otocz się rzeczami, które chcesz mieć przy sobie do końca życia. 
  • Mniej znaczy więcej! W życiu, w ciele, w domu. To minimalistyczny trend, który można zastosować w wielu obszarach… 
Soft Frayed Wall - Photowall

„Japandi to minimalistyczny trend oparty na zrównoważonych i świadomych wyborach znajdujących wyraz w dobrze wyważonym designie”.

– Anneli Öquist, ekspertka ds. trendów w Photowall

Podstawę nurtu japandi stanowią naturalne kolory i jasne odcienie, które są następnie zestawiane z nieco bardziej wyrazistymi detalami. Niektórzy wolą jednak w większym stopniu postawić na mocne kolory, które są następnie tonowane bardziej harmonijnymi meblami i dodatkami.

W Photowall uwielbiamy trendy, które pozwalają wyrazić swoją osobowość i własne interpretacje. Wybierz tapetę do całego pomieszczenia lub nadaj stylowy akcent w postaci estetycznego plakatu. Łącz ze sobą różne kolory i formy, a następnie stwórz dynamiczną całość za sprawą detali i wyrazistych akcentów. Wybierz coś, co będzie Ci odpowiadać zarówno teraz, jak i w przyszłości. Zainspiruj się naszą kolekcją japandi pełną motywów emanujących spokojem i harmonią oraz ziemistych odcieni i naturalnych linii. Który z nich stanie się Twoim ulubionym?

Natural Bamboo Wood - GI Collection

Łącze do kolekcji.

Szybka dostawa

Zamówienia wysyłamy w ciągu 1–4 dni, a dostawa zawsze jest darmowa. Klej do tapet w zestawie.

100% gwarancji

Pragniemy, aby wszyscy nasi klienci byli zadowoleni. Jeśli zamówiony produkt nie spełni Twoich oczekiwań, oferujemy możliwość dokonania zwrotu w ciągu 30 dni.