Pomysły na koło barw - ucz się od mistrzów

Koło barw jest jednym z przydatnych narzędzi do wystroju wnętrz. To niezmiernie pomaga w tworzeniu żywego i atrakcyjnego wystroju wnętrza domu. Tutaj podaliśmy informacje na temat koła barw i różnych powiązanych z nim systemów.

Koło barw jest jednym z przydatnych narzędzi do wystroju wnętrz. To niezmiernie pomaga w tworzeniu żywego i atrakcyjnego wystroju wnętrza domu. Tutaj podaliśmy informacje na temat koła barw i różnych powiązanych z nim systemów.
Pomysły na koło barw - ucz się od mistrzów

Pomysły na koło barw - ucz się od mistrzów

Koło barw zostało było wykorzystywane w różnych dziedzinach od pokoleń. Jest ono szeroko wykorzystywane w dziedzinie wystroju wnętrz, pomagając w projektowaniu i dekoracji domu. Istnieją również różne systemy kolorystyczne, które mają duże znaczenie w harmonii kolorów i przestrzeni.

Systemy kolorystyczne i ich znaczenie

System kolorów to system wykorzystywany do wytwarzania kolorów. Systemy te służą do prawidłowego tworzenia kolorów, które mogą być ze sobą harmonijne. Wiadomo, że kolor jest powszechnie stosowany we wszystkich aspektach życia. Można łatwo stwierdzić, że życie bez koloru wydaje się być niezwykle trudne. Różne systemy kolorów zostały zaprojektowane w taki sposób, aby specjaliści z różnych dziedzin, oraz zwykli ludzie mogli używać i tworzyć kolory bez żadnych trudności. Oto różne systemy koła barw, które są stosowane w różnych dziedzinach i na podstawie kolorów, które mamy dzisiaj:

1. System Munsella - stworzony przez profesora Alberta H. Munsella, jest to system kolorów określający kolor, jako bazujący na trzech wymiarach: odcień, jasność i nasycenie. Te trzy wymiary są reprezentowane w trójwymiarowym modelu kolorów. Model ten został następnie dostosowany przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA), do badań glebowych w latach trzydziestych XX wieku. System Munsella był pierwszym, który oddzielił trzy wymiary kolorystyczne. Odcień, to rzeczywisty kolor, taki jak czerwony, niebieski, zielony i inny; jasnością jest lekkość i ciemność niektórych kolorów; a nasycenie jest słabe lub silne. System ten został doceniony przez społeczność naukową, a jego twórca został zapraszany na różne spotkania naukowe w Anglii, Francji i Niemczech w celu zaprezentowania swojego systemu.

2. System Ostwalda - system w kolorymetrii opracowany przez Wilhelma Ostwalda, skupiający się na odcieniach czarnego i białego. Słowo kluczowe w jego systemie kolorów to harmonia. Jest to doświadczenie wielu osób, że kombinacje kolorów mogą nie być odpowiednie w pewnych przypadkach lub mogą się również mieszać w niektórych przypadkach. Wobec tego problemu napotkanego w różnych dziedzinach, Ostwald opracował system pokazujący, że harmonię tworzy tzw. kolejność kolorów. Wprowadził także pojęcie "pełnego koloru", czyli koloru, który pozwalał na odróżnienie jednego koloru i nie miał żadnego połączenia z białym lub czarnym kolorem.

3. System DIN - DIN oznacza Schedule Institute für Normung (Niemiecki Instytut Normalizacyjny), twierdził on, że istnieje potrzeba bardziej praktycznego systemu kolorów w porównaniu do systemu Ostwalda. Celem tego systemu jest stworzenie systemu obejmującego odcień koloru, nasycenie i jasność, równomiernie jak to tylko możliwe. Obecnie system DIN stosuje trzy zmienne: odcień DIN, nasycenie DIN i ciemność DIN, i te trzy zmienne zapewniają współrzędne dla trójwymiarowych systemów o kolorach.

4. System Küppera - ten system został opracowany przez niemieckiego inżyniera Haralda Küppera, opublikował on atlas, który zawiera 5.500 różnych odcieni. Kolory w tym atlasie były wytwarzane techniką mieszania czterech przejrzystych odcieni: żółtego, purpurowego, błękitnego i czarnego z białym papierem w tle. System ten reprezentowany jest jako trójwymiarowa przestrzeń, na przykład sześcian i kształt romboedryczny, który składa się z górnego czworościanu, centralnego ośmiościanu i niższego czworościanu. W modelu romboidalnym na górnym wierzchołku górnego czworościanu znajduje się biały, a niebieskozielony, żółty i karmazynowy znajdują się u podstawy. Podstawą jest również jedna z twarzy centralnego ośmiościanu. Dolna trójkątna powierzchnia ośmiościanu ma kolory zielony, czerwony i niebieski. Dolny wierzchołek niższego czworościanu posiada kolor czarny.

Problemy z kolorem

W wystroju wnętrz kolor jest jednym z kluczowych elementów, które przekształcają wnętrze domu w coś dynamicznego i atrakcyjnego dla wszystkich. Ma on również wpływ na nastrój osoby przebywającej w tym miejscu. Właściwie to jest wiele dobrych powodów, dla których używamy kolorów w domu. Jeśli chodzi o wystrój wnętrz, jest wiele sposobów na wykorzystanie i zastosowanie kolorów. Zazwyczaj mówi się, że kolory powinny być odpowiednie na wiele sposobów. Czasami kolory zastosowane we wnętrzu domu mogą nie wyglądać dobrze ze względu na błąd użycia innego koloru lub nawet innego odcienia określonego koloru. Na przykład, kolor niebieski ma wiele odcieni, które mogą być użyte, a każdy jego odcień może mieć inny wpływ na całość wnętrza.

Koło barw i różne systemy kolorów mogą znacznie pomóc w określeniu odpowiedniego koloru dla całego wnętrza domu. Jest to kwestia równowagi i harmonii podczas korzystania z kolorów. Oczywiście nie chcemy, aby nasze wnętrze wyglądało jak kolaż, więc użycie i zastosowanie koła barw i systemów kolorów zapewni nam najlepszą decyzję w wyborze i użyciu odpowiednich kolorów, aby wnętrza wyglądały atrakcyjnie dla Ciebie i Twojej rodziny. Nie wspominając już o gościach, którzy Cię odwiedzą.