Kuchnia

Kuchnia stanowi serce całego domu. To w niej przygotowuje się posiłki i spędza czas z przyjaciółmi i rodziną. Jest miejscem, w którym domownicy zbierają się na posiłki, by zająć się pDowiedz się więcejracą, odrobić zadanie domowe lub po prostu porozmawiać na dowolny temat. Z tego powodu wystrój kuchni powinien odpowiadać potrzebom osób, które będą z niej korzystać. Zebraliśmy tutaj nasze najlepsze wskazówki, które pomogą w stworzeniu praktycznej, funkcjonalnej i nastrojowo oświetlonej kuchni dla całej rodziny, a także w doborze efektownych tapet. Nie ma znaczenia, czy Twoja kuchnia ma małą powierzchnię i jest w niej miejsce jedynie na stolik dla dwojga, czy może jest na tyle przestronna, że zmieści się w niej duży stół jadalny, przy którym wszyscy spędzają dużo czasu. Zastanów się nad potrzebami domowników i nad tym, w jaki sposób stworzyć w tym miejscu ciepłą i przytulną atmosferę.

Odpowiedni nastrój i dobór tapet do kuchni

Myśląc nad wystrojem kuchni, zastanów się, jaki nastrój i styl mają panować w tym pomieszczeniu. Czy ma być to domowa oaza spokoju, pełne kreatywnej energii miejsce do gotowania lub też grania w gry familijne, czy może kącik, w którym będą się odbywać długie rozmowy? Aby znaleźć inspirację, zaglądnij do kilku magazynów wnętrzarskich lub na Pinteresta. Odwiedzając kawiarnie, restauracje i wystawy, zwróć uwagę na wystrój tych miejsc, przyglądając się wszystkiemu – od szafek kuchennych po tapety. Następnie wykonaj prosty szkic planu kuchni, który pomoże Ci w jak najlepszym wykorzystaniu tego miejsca, przestrzeni na przechowywanie, wyborze odpowiedniego stołu kuchennego i pasującego oświetlenia. Nie bój się eksperymentować z różnymi zestawieniami mebli, kolorów i tapet w odmiennych stylach, aby zobaczyć, który z nich najbardziej przypadnie Ci do gustu. Nie zapomnij najważniejszego: stwórz taką kuchnię, w której będziesz się dobrze czuć.

Tapeta zamiast płytek ściennych

Aby chronić ściany nad zlewem i kuchenką przed zabrudzeniami, wiele osób wybiera płytki ścienne. Jeśli jednak pragniesz bardziej spersonalizować to wnętrze i wypełnić je kolorami, wybierz ulubioną tapetę. To proste. Wystarczy wykonać następujące czynności:
  • Wymierz powierzchnię, którą chcesz pokryć tapetą, wybierz wzór, który Ci się spodoba i złóż zamówienie.
  • Znajdź płytę szklaną o tych samych wymiarach. Możesz skontaktować się z zakładem szklarskim.
  • Zamówiona płyta powinna mieć wywiercone otwory. Dzięki temu zamocujesz ją przy pomocy śrub, co ułatwi ewentualną wymianę tapety w przyszłości.
  • Zajmij się tapetowaniem powierzchni ściany. Jeśli obszar ten ma maksymalnie 45 cm, możesz obrócić tapetę w poziomie, przez co unikniesz łączeń między pasami tapety.
  • Następnie przykręć płytę szklaną. Łatwo ją będzie wyczyścić, jeśli zabrudzi się w trakcie gotowania lub zmywania naczyń. I gotowe!

Oświetlenie w kuchni

Ponieważ kuchnia to pomieszczenie, w którym wszyscy chętnie spędzają dużo czasu, wybór odpowiedniego oświetlenia jest szczególnie ważny. W kuchni, w której często się gotuje, konieczne jest dobre oświetlenie punktowe nad blatami roboczymi i kuchenką. Oprócz tego potrzebne jest oświetlenie sufitowe, najlepiej z funkcją ściemniania, by można było przy nim na przykład odrabiać zadania domowe lub jeść rodzinne obiady w miłej atmosferze. Kolejnym krokiem jest wybór nastrojowego oświetlenia, nadającego kuchni jeszcze cieplejszą atmosferę.

Umeblowanie kuchni – o czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, czy marzy Ci się kuchnia w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, czy pełnym barw, zanim nadejdzie pora na umeblowanie, należy zastanowić się nad kilkoma ważnymi rzeczami. Przypomnij sobie, do czego kuchnia będzie służyła i jaką ma powierzchnię. Czy potrzebna jest duża liczba krzeseł dla rodziny i przyjaciół, rozkładany stół do czytania gazet, czy może nie jest on potrzebny? A może czas stworzyć kilka dodatkowych schowków? Jeśli pomieszczenie jest wysokie, ale niewielkie, możesz wykorzystać ściany aż po sam sufit. Jeżeli w kuchni jest okno i dużo światła, postaw w tym miejscu stół, aby stworzyć miłą atmosferę. Jeśli mieszkasz na parterze i planujesz zawiesić zasłony w oknie, które zapewnią Ci prywatność, warto zastanowić się nad jasnymi tapetami do kuchni i kanapą lub siedziskiem ustawionymi tyłem do okna. Okrągły lub owalny stół nada pomieszczeniu figlarnego charakteru i będzie stanowił zaproszenie do rozmowy. W mniejszej kuchni dobrze sprawdzą się otwarte półki, które sprawią, że wyda się przestronniejsza.

Dekorowanie i tapetowanie

Gdy nadejdzie czas na dodawanie dekoracji i ładnych tapet, nie kieruj się tym, co pasuje wyłącznie do kuchni. Zainspiruj się charakterem pozostałych pokoi i staraj się stworzyć przyjemną atmosferę. Udekoruj ściany ładnymi obrazami lub plakatami, wykorzystaj wazony, świeczniki, tekstylia i rośliny zielone, które lubisz, a które jednocześnie pasują do porcelany i innych elementów wyposażenia kuchennego. Najlepiej nie umieszczać zegara w kuchni, aby nie zakłócać spokojnej atmosfery panującej podczas przyrządzania posiłków, obiadów w miłym towarzystwie i wieczornych, kameralnych rozmów. Wybór tapety do kuchni zależy od stylu, jaki Ci odpowiada i jaki sprawi, że poczujesz się komfortowo. Pamiętaj, że tapety powinny pasować do wystroju całego wnętrza, koloru szafek kuchennych, sufitu i podłogi. Aby znaleźć odpowiednią tapetę, rozejrzyj się wśród wzorów tapet kuchennych dostępnych na naszej stronie internetowej. Znajdują się tam między innymi tapety w świeżych kolorach, takich jak niebieski i turkusowy. Nie brakuje też tapet w pięknych odcieniach żółci, zieleni i barwy pomarańczowej. Niezależnie od tego, jaki kolor wybierzesz, pamiętaj: stonowane kolory sprawią, że w kuchni będzie panowała ciepła i przytulna atmosfera, natomiast jasne, żywe barwy pasują do nowoczesnych wnętrz.
Informacje o produktach
  • Wyświetlanie 1 z 1 liczby stron